March 8, 2016

Bulldog Track & Field Distance Madness

Batavia High School Field House
Friday, March 11, 2016, 4:30 p.m.

One of the largest, most competitive long-distance indoor high school meets in the state of Illinois.

Competing Teams
Girls: Batavia, Downers Grove South, Dwight, Geneva, Glenbrook South, Hinsdale Central, Hononegah, Minooka, Naperville North, West Chicago, Wheaton Warrenville South, St. Charles North, Yorkville
Boys: Batavia, Dwight, East Aurora, Geneva, Grayslake Central, Hinsdale Central, Huntley, Jones College Prep, Kaneland, Lakes Community, Lyons Township, Marmion,
New Trier, West Chicago, Yorkville

Order of Events
Girls heat followed by Boys Heat
3200 Slow Heats – 4:30 p.m., Girls followed by Boys, slow to fast, 3 Girls Heats, 4 Boys Heats
Girls 1st Heat- 4:30 p.m.
Boys 1st Heat- 4:45 p.m.
Girls 2nd Heat- 5:00 p.m.
Boys 2nd Heat- 5:15 p.m.
Girls 3rd Heat- 5:30 p.m.
Boys 3rd Heat- 5:45 p.m.
Boys 4th Heat- 6:00 p.m.

800 Meters- 6:15 p.m., Girls followed by Boys, fast heat to slow 4 Girls Heats, 8 Boys Heats
Girls Championship Heat 1- 6:15 p.m.
Boys Championship Heat 1- 6:20 p.m.
Girls 2nd Heat- 6:25 p.m.
Boys 2nd Heat- 6:30 p.m.
Girls 3rd Heat- 6:35 p.m.
Boys 3rd Heat- 6:40 p.m.
Girls 3rd Heat- 6:45 p.m.
Boys 4th Heat- 6:50 p.m.
Boys 5th Heat- 6:55 p.m.
Boys 6th Hear- 7:00 p.m.
Boys 7th Heat- 7:05 p.m.
Boys 8th Heat- 7:10 p.m.

3200- 7:15 p.m., Girls followed by Boys, Championship Heats Only!
Girls Championship Heat 1- 7:15 p.m.
Boys Championship Heat 1- 7:30 p.m.

1600- 7:45 p.m., Girls followed by Boys, slow heat to fast 4 Girls Heats, 6 Boys Heats
Boys Heat 1- 7:45 p.m.
Boys Heat 2- 7:55 p.m.
Girls Heat 1- 8:05 p.m.
Boys Heat 3- 8:15 p.m.
Girls Heat 2- 8:25 p.m.
Boys Heat 4- 8:35 p.m.
Girls Heat 3- 8:45 p.m.
Boys Heat 5- 8:55 p.m.
Girls Championship Heat – 9:05 p.m.
Boys Championship Heat- 9:15 p.m.

Contacts
Coach Bronco Meeks (boys), bronco.meeks@bps101.net
Coach Chad Hillman (girls), chad.hillman@bps101.net

Admission fee: $3 adults, $2 students/children.

Accomplishments for this Year’s Distance Madness Participants

BOYS TOP TEAMS

Lyons
2015, 2nd Place IHSA state meet 4×800, Class 3A
2015, 2nd Place IHSA State Cross Country Meet, Class 3A

Grayslake Central
2015 IHSA Cross Country State Champions, Class 2A

Yorkville
2015, 3rd Place IHSA State Cross Country Meet, Class 2A

Jones College Prep
2015, 6th Place IHSA State Track meet 4×800, Class 3A

New Trier
2015, 7th Place IHSA State Track meet 4×800, Class 3A
2015, 10th Place IHSA State Cross Country Meet, Class 3A

Hinsdale Central
2015, 9th Place IHSA State Cross Country Meet, Class 3A

Downers Grove South
2015, 12th Place IHSA State Cross Country Meet, Class 3A

 

BOYS ALL-STATE ATHLETES

Keagan Smith (Huntley)
2015, 8th Place IHSA state Track meet 1600, Class 3A
2015, 20th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Jack Aho (Grayslake Central)
2015, 3rd place IHSA state Track meet 3200, Class 3A
2015, IHSA Cross Country State Champion, Class 2A

Matt Aho (Grayslake Central)
2015, 7th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Connor Madell (Lyons)
2015, 2nd place IHSA state track meet 4×800, Class 3A

Blake Evertson (Hinsdale Central)
2015, 4th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Vince Zona (Lyons)
2015, 2nd Place IHSA state Track meet 4×800, Class 3A
2015, 6th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Danny Kilrea (Lyons)
2015, 10th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Josh Derrick (New Trier)
2015, 15th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Jack LaLonde (Downers Grove South)
2015, 17th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Austin Kintz (Kaneland)
2015, 5th Place IHSA state Track meet 1600, Class 2A

John Girmscheid (Grayslake Central)
2015, 10th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Matt Richtman (Kaneland)
2015, 18th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Matt Carr (Bartonville- Limestone)
2015, 9th Place IHSA state Track meet 1600, Class 2A

Eli Minsky (Grayslake Central)
2015, 25th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Josh Gordon (Mooseheart)
2015, 7th Place IHSA state track meet 400, Class 1A


GIRLS TOP TEAMS

Minooka
2015 IHSA Cross Country State Champions, Class 3A

Naperville North
2015, 2nd Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A
2015, IHSA 4×800 Champions, Class 3A

Batavia
2015, 3rd Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Hinsdale Central
2015, 5th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Lyons
2015, 7th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Yorkville
2015, IHSA Cross Country State Champions, Class 2A
5x State Champions Class 2A, 2011-2015

 

GIRLS ALL-STATE ATHLETES

Judy Pendergast (Naperville North)
2015 IHSA Cross Country State Champion, Class 3A
IHSA Cross Country State Meet Record Holder
First Female to break 16 minutes in state history
2015 IHSA Track State Champion 3200, Class 3A

Emma Stephens (Batavia)
2015, 13th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A
2015, 8th Place IHSA State Track Meet, Class 3A

Daly Galloway (Dwight)
2015, 2nd Place IHSA State Track Meet 3200, Class 1A
4th Place IHSA State Track Meet 1600, Class 1A
2nd Place IHSA Cross Country Meet, Class 1A

Michaela Hackbarth (Downers Grove South)
2015, IHSA Track State Champion 800, Class 3A

Vanessa Flaherty (Lyons)
2015, 7th Place IHSA State Track Meet 800, Class 3A

Sarah Schmitt (Naperville North)
2015, 6th Place IHSA State track Meet 3200, Class 3A
2015, 21st Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Ashley Tutt (Minooka)
2015, 7th Place IHSA State Track Meet 3200, Class 3A
2015, 4th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Reilly Revord (Hinsdale Central)
2015, 6th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

McKenzie Altmayer (Geneva)
2015, 7th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Annie Zaher (Hinsdale Central)
2015, 17th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Mackenzie Callahan (Minooka)
2015, 20th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Emily Shelton (Minooka)
2015, 19th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Sarah Barcelona (Lyons)
2015, 18th Place IHSA Cross Country Meet, Class 3A

Emily Noone (Glenbrook South)
2015, 9th Place IHSA Track Meet 800, Class 3A

Alexis Grandys (Yorkville)
2015, 3rd Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Maddie Dearborn (Yorkville)
2015, 10th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Alyssa Edwards (Yorkville)
2015, 13th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Summer Pearson (Yorkville)
2015, 15th Place IHSA Cross Country Meet, Class 2A

Emory Griffin (Naperville North)
2015, State Champion IHSA state track meet 4×800, Class 3A

Claire Hamilton (Naperville North)
2015, State Champion IHSA state track meet 4×800, Class 3A

Batavia Distance Madness Records

  • Boys 3200 Meters Seth Conroy Huntley 9:34.67
  • Girls 3200 Meters Alexa Haff Hinsdale Central 11:11.96
  • Boys 1600 Meters Keagan Smith Huntley 4:17.47
  • Girls 1600 Meters Judy Pendergast Naperville North 5:00.98
  • Boys 800 Meters Peyton Piron Batavia 2:02.77
  • Girls 800 Meters Julia Schultz Yorkville 2:25.58

Batavia Field House Records

  • Boys 800 1:56.46 Connor McCue West Aurora 2015
  • Boys 1600 4:17.47 Keagan Smith Huntley 2015
  • Boys 3200 9:24.9 Nolan McKenna Wheaton South 2014
  • Girls 800 2:20.68 Maya Neal Neuqua Valley 2012
  • Girls 1600 4:58.66 Gabbie Juarez Streamwood 2015
  • Girls 3200 10:36.4 Kaylee Flanagan Lake Park 2012